Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Magyarország nemzetbiztonsági érdeke is, hogy Bosznia előrelépjen az EU- és a NATO-integrációban – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hozzátéve: Magyarország támogatja Bosznia-Hercegovina NATO-tagsági akciótervének mielőbbi aktivizálását
Mivel a nyugat-balkáni térség stabilitásában Bosznia-Hercegovinának nagyon fontos szerepe van, Magyarország nemzetbiztonsági érdeke is, hogy Bosznia előrelépjen az EU- és a NATO-integrációban – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek kedden az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet tagországainak Ausztriában zajló informális külügyminiszteri találkozóján.
Szijjártó Péter a tanácskozás alkalmából több kétoldalú megbeszélést is folytatott, mások mellett Igor Crnadakkal, Bosznia-Hercegovina külügyminiszterével, akivel ez utóbbi országának európai uniós és NATO-integrációs folyamatáról tárgyalt.
Szijjártó Péter az MTI-nek elmondta: Magyarország támogatja, hogy Bosznia-Hercegovina szeptemberig visszaküldje (Brüsszelnek) az Európai Unió kérdőívére a szükséges válaszokat, mert akkor még a jövő év első negyedévében megkapja a tagjelölti státuszt. A magyar külügyminiszter hozzátette: „mivel Bosznia a NATO-hadműveletek egyik legjelentősebb NATO-n kívüli hozzájárulója, úgy gondoljuk, megérdemlik, hogy előre lépjenek a NATO-integrációs folyamatban”. Ugyanakkor hangsúlyozta, Magyarország támogatja Bosznia-Hercegovina NATO-tagsági akciótervének mielőbbi aktivizálását, amelyhez elengedhetetlenül szükséges néhány belső jogi lépés megtétele Boszniában.
Szijjártó Péter kedden kétoldalú megbeszélést folytat Erlan Abdildajev kirgiz külügyminiszterrel is, akivel együttműködési megállapodást ír alá a két ország közötti gazdasági vegyesbizottság megalakításáról. Szijjártó Péter tájékoztatása szerint az Eximbank 34 milliós eurós hitelkeretet nyitott magyar cégek kirgizisztáni piaci tevékenységének támogatására. A visegrádi országcsoport soros magyar elnökségének egyik legfontosabb célkitűzése, hogy együttműködési alakítson ki Közép-Európa és Közép-Ázsia között. „Ebben Kirgizisztánnak fontos szerepe van, és az ország teljes támogatásáról biztosított minket ebben a kérdésben” – tette hozzá.
(MTI)